Jak szybko i skutecznie spalić tłuszcz? Poznaj HIIT!

Jak szybko i skutecznie spalić tłuszcz? Poznaj HIIT!

wpis w: Blog | 0

Poznaj efekt HIIT – intensywnego treningu  interwałowego!

Trening HIIT pozwala szybko zrzucić zbędne kilogramy. Został on opracowany na potrzeby wyczynowych sportowców w celu polepszenia ich wytrzymałości, siły i prędkości.  Udowodniono, że HIIT spala więcej kalorii w czasie o połowę krótszym niż tradycyjne ćwiczenia cardio!

Jego dodatkowym atutem jest z pewnością to, że tłuszcz spala się również po tym treningu. Ten artykuł pokaże Ci jak to osiągnąć!

Czym jest HIIT?

HIIT  to trening o wysokiej intensywności ćwiczeń z przerwami  na odpoczynek. Może być stosowany zarówno w treningu cardio jak i siłowym np.  30 sekund sprintu na 60 sekund chodzenia / biegania lub 20 sekund ćwiczeń i 10 sekund odpoczynku. Już 4 minuty (protokół treningowy Tabaty) intensywnego treningu 2-3 razy w tygodniu przynoszą doskonałe efekty. Nie powinien on jednak przekraczać 30 minut.
HIIT jest  typem wysiłku beztlenowego.

Efekt spalania „po” – EPOC

Naukowcy wykazali, że wiele dodatkowych kalorii spala się po wykonanym treningu HIIT a nie w jego trakcie. Im dłuższy i bardziej intensywny trening tym więcej kalorii spala się po jego zakończeniu. Ta faza treningu nazywana jest EPOC, czyli zwiększona potreningowa konsumpcja tlenu (excess postexcercise oxygen consumption

Przyczyną tego cudownego zjawiska jest  „wydatek energetyczny” co potocznie jest sumą spalonego paliwa gromadzonego w postaci węglowodanów i tłuszczu na energię. Trening aerobowy zużywa duże ilości tlenu do pozyskania tej energii, natomiast trening anaerobowy (beztlenowy) powoduje dług tlenowy
Im więcej tlenu dostarczymy do organizmu, tym więcej tłuszczu spalimy. Najlepsze jest to, że spalanie to może trwać od 16 do 38 godzin po wykonanych ćwiczeniach!

Treningu tego nie powinny wykonywać jednak osoby, które mają problemy z układem krążeniowo – oddechowym. Dysfunkcje narządu ruchu oraz znaczna otyłość również są przeciwwskazaniem do wykonywania tego typu ćwiczeń.

Podsumowując – jeśli chcesz w krótki czasie spalać większą ilość kalorii wypróbuj HIIT!

Komentarze