8 grzechów głównych treningu

8 grzechów głównych treningu

wpis w: Blog | 0

Jeśli ciężko trenujesz a rezultatów wcale nie widać, prawdopodobnie popełniasz jeden z tych dwóch głównych błędów:

 

  1. Nie trenujesz z wystarczającym skupieniem i dyscypliną
  2. Trenujesz z tak dziką zawziętością, że nie zwracasz uwagi na to co w zasadzie próbujesz osiągnąć

 

W tym artykule przedstawię osiem typowych błędów popełnianych przez wielu ludzi w trakcie treningu i powiem też, jak je naprawić. Sprawdź czy też masz na sumieniu treningowe grzechy. Jeśli tak, pora odprawić pokutę i zacząć trenować naprawdę!

 

GRZECH 1 Odpuszczasz trening kiedy nie masz nastroju

 

Wielu z nas nie udaję się osiągnąć celu, ponieważ pozwalamy, aby małe przeszkody nas przytłoczyły. W ciągu dnia pojawiają się niezaplanowane obowiązki i na trening nie ma już czasu. Kiedy w końcu mamy chwilę, usprawiedliwiamy się sami przed sobą, że nie jesteśmy już w nastroju na trening.

 

Pokuta

 

Kiedy ostatni raz zrezygnowałeś ze snu, bo „nie byłeś w nastroju”, żeby spać? Trening powinien stać się elementem codziennej rutyny. Nie rozważaj, czy trenować, czy nie – po prostu idź na siłownię, kiedy nadejdzie czas treningu. Ustawienie alarmu w telefonie może pomóc ruszyć się na siłownię.

 

GRZECH 2 Chodzisz na siłownię bez krótko- lub długoterminowego planu

 

Samo pojawienie się na siłowni to połowa sukcesu, nigdy nie wygrasz wojny, jeśli nie masz dobrego planu na najbliższe kilka miesięcy. Niezwykle ważne jest, albo określić konkretny cel, który chcesz osiągnąć w ciągu najbliższego roku.

 

Następnie należy podzielić ten czas na cykle trwające po 8 tygodni każdy. Możesz je regulować w zależności od swoich osiągnięć na każdym etapie. Najważniejszą rzeczą jednak jest posiadanie planu długoterminowych (około sześciu miesięcy) i krótkoterminowych (osiem tygodni) celów.

 

Pokuta

 

Gdy masz zarówno krótko- i długoterminowy cel, potrzebujesz też codziennego planu. Rozpisz każdy trening, przed wyjściem na siłownię. Możesz to zrobić kilka dni wcześniej lub rano przed każdym treningiem.

 

Dobrym rozwiązaniem jest zapisywanie swoich treningów w telefonie lub notatniku i zabieranie ze sobą na siłownię. W trakcie treningu łatwiej będzie zrealizować plan.

 

GRZECH 3 Tak bardzo koncentrujesz się na zyskaniu siły, że nie wykonujesz różnorodnych treningów

 

Stawanie się silnym wymaga podejmowania cyklicznych wyzwań i stymulowania mięśni na różne sposoby. Nie można wykonywać po prostu tych samych ćwiczeń w tej samej kolejności za każdym razem kiedy idziemy na siłownię. Może to działać przez kilka tygodni, ale ostatecznie zakończy się niepowodzeniem.

 

Pokuta

 

Praktycznie każdy protokół treningu siłowego opiera się na cyklicznych powtórzeniach, ciężarach, ćwiczeniach, które pomagają na zwiększenie ogólnej siły. Znajdź protokół który jest stworzony przez profesjonalnego sportowca albo trenera i trzymaj się jego zaleceń. Odpoczynek po treningu i cykliczność są równie ważne dla zwiększenia siły i wytrzymałości, jak podnoszenie ciężarów.

 

GRZECH 4 Pozwalasz, żeby nieudany trening zaprzepaścił twój długoterminowy cel

 

Załóżmy że podczas ostatniego treningu zrobiłeś cztery powtórzenia z danym ciężarem. Na kolejnym spodziewałeś się zrobić pięć powtórzeń, ale dałeś radę tylko trzy, zanim twoje mięśnie się poddały. Twój sposób myślenia od razu się zmienia, uznajesz ten trening za porażkę. To może cię wprowadzić w tak podły nastrój, że przerwiesz trening i pójdziesz do domu.

 

Pokuta

 

Kiedy pojawiają się takie zdarzenia, każdy może mieć przez to gorszy dzień. Zamiast odpuszczać, wprowadź do treningu kilka szybkich zmian. Zrób sobie dwie minuty przerwy i zmodyfikuj plan na ten trening. Zamiast na ciężarze, skup się na powtórzeniach. Znajdź sposób, aby trening zakończył się sukcesem.

 

GRZECH 5 Używasz zbyt lekkich ciężarków

 

 

Zbyt lekkie hantle powodują, że ćwiczenia nie są efektywne. Dzieje się tak wtedy, gdy nie zwiększamy ciężarów z treningu na trening, bo zwyczajnie nie śledzimy ilości powtórzeń i serii. Łapiemy jakiekolwiek hantle, które wydają nam się właściwe do ćwiczeń danego dni. Również wiele kobiet unika podnoszenia cięższych hantli w obawie przed zbyt dużym rozwojem mięśni.

 

Pokuta

 

Prowadź dziennik, który nie tylko rejestruje swoje ćwiczenia i zestawy, ale także swoje ciężary i powtórzeń. Recenzję kiedy łącząc swoje codzienne plany. Można nawet zauważyć, te dotychczasowe osiągnięcia w codziennym planie, więc będziesz musiał je ze sobą, gdy jesteś szkolenia.

 

Staraj się zapisywać nie tylko swoje zestawy ćwiczeń ale też liczbę powtórzeń i ciężar hantli, z którymi trenujesz. Możesz prowadzić dziennik, który na pewno przyda się przy układaniu codziennych planów treningowych – zapisując dotychczasowe osiągnięcia, łatwiej Ci będzie uzyskać nowe.

 

GRZECH 6 Traktujesz dietę jako drugoplanową kwestię względem treningu

 

Tak może się zdarzyć niezależnie czy trenujesz żeby wzmocnić i rozwinąć mięśnie czy żeby zredukować tkankę tłuszczową. Gdy dieta jest na drugim miejscu, czasem się jej trzymasz a czasem nie. Niestety, nigdy nie uda ci się zmaksymalizować swoich szans na osiągnięcie celu jeśli twoja dieta będzie zła.

 

Pokuta

 

Włóż więcej wysiłku w ułożenie planu żywieniowego, niż wkładasz w swój trening. Jedz sześć razy dziennie, ale trenuj nie więcej niż dwa razy dziennie.

Prawidłowe żywienie wymaga nieco więcej planowania i przygotowywania.

 

GRZECH 7 Imprezujesz więcej niż trenujesz

 

Jeśli będziesz imprezował tak często jak trenujesz, nigdy nie zmaksymalizujesz efektów swoich ćwiczeń. Jeśli nie możesz żyć bez dobrej zabawy, musisz przede wszystkim ustalić sobie rozsądne granice, jeśli chcesz osiągnąć swoje cele.

 

Pokuta

 

Zwolnij trochę. Zostań w domu na co najmniej jedną noc w weekend. Jeśli wychodzisz ze znajomymi, od czasu do czasu zostań kierowcą i nie pij. Pamiętaj, że częste imprezowanie przekłada się na twój harmonogram odpoczynku i regeneracji, prawdopodobnie nie przestrzegasz również diety, kiedy do późna jesteś poza domem.

 

 

GRZECH 8 Oczekujesz natychmiastowych efektów

 

Motywacja jest potężnym narzędziem, ale nierealistyczne oczekiwania często prowadzą do ćwiczeń z bardzo dużą intensywnością przez tydzień lub dwa. Wtedy twoje ciało staje się zmęczone, przestajesz widzieć rezultaty, ponieważ jesteś przetrenowany. I tak zaczyna się pomijanie treningów.

 

Pokuta

 

Przestań skupiać się na natychmiastowych rezultatach, takich jak np. zrzucone kilogramy. Oprzyj sukces na trzymaniu się swojego planu: jedz każdy zaplanowany posiłek, z poświęceniem wykonuj każdy trening. Jest to najlepszy sposób na osiągnięcie sukcesu w krótko- i długoterminowych celach.

 

 

Komentarze