Reumatyzm bez metryczki

Reumatyzm bez metryczki

wpis w: Blog | 0

Choć reumatyzm kojarzony jest z podeszłym wiekiem, to niestety coraz częściej dotyka on także osoby młode. W 2014 roku głośno było o zaskakującej kampanii “Reumatyzm Ma Młodą Twarz”, w której pokolenie dwudziesto- trzydziestolatków mówiło o swoich chorobach reumatycznych i walczyło, aby problem został nagłośniony. Dziś – na szczęście – mówimy o tym coraz częściej. Reumatyzm osób młodych jest np. jednym z głównych obszarów działalności takich instytucji jak European League Against Rheumatism (EULAR). Jest to o tyle istotne, że szacuje się, że w Polsce co czwarta osoba cierpi z powodu choroby reumatycznej. Co więcej choroby te odpowiednio wcześnie zdiagnozowane można zahamować lub całkowicie wyleczyć, także z pomocą odpowiednio zaplanowanego treningu.

 

Czym właściwie jest reumatyzm?

Tak naprawdę nie ma jednej choroby o tej nazwie. Potocznie nazywamy tak bóle stawów i mięśni, jednak może powodować je jedna z około 200 różnych dolegliwości reumatycznych, takich jak m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów czy toczeń.

Przyczyny zapadania na choroby reumatoidalne nie są jednoznacznie znane. Wśród najczęściej przywoływanych czynników jest nieprawidłowa aktywność układu immunologicznego, który zaczyna atakować i niszczyć własne tkanki, doprowadzając do zapalenia i uszkodzeń w całym organizmie. Duże znaczenie mogą mieć również predyspozycje genetyczne.

 

Jednak coraz więcej badań wskazuje również na siedzący tryb życia i otyłość jako na istotne przyczyny dolegliwości reumatycznych. I tak, trochę się powtarzam i demonizuję siedzący tryb życia, który po przeczytaniu dwóch postów na moim blogu i jednego na Facebooku może wydać się przyczyną całego zła na świecie. Ale mówi się trudno i demonizuje dalej. Nasze stawy są stworzone do ruchu i odpowiednim treningiem możemy im tylko pomóc. A żeby trening był odpowiedni warto skonsultować się z fizjoterapeutą (self-five!).

 

Objawy chorób reumatycznych

Co powinno nas zaalarmować?

  • bóle stawów i mięśni
  • sztywność stawów – szczególnie jeśli występuje rano, po wstaniu z łóżka a znika w ciągu dnia, aby powrócić następnego poranka (tzw. sztywność poranna)
  • widoczne pod skórą guzki
  • wysięki i obrzęki w stawie lub stawach – każdy przypadek skonsultujcie z lekarzem!

 

Leczenie 

Leczenie chorób reumatycznych musi być kompleksowe, oprócz leków, które przepisze Wam reumatolog należy pamiętać o fizykoterapii i odpowiednim planie treningów (w zaawansowanej chorobie – rehabilitacji).

 

  1. Trening dla osoby z reumatyzmem powinien zawierać:

ćwiczenia zwiększające zakres ruchu: zestaw ćwiczeń dobrany przez fizjoterapeutę w odpowiedzi na dolegliwości pacjenta pozwoli zminimalizować sztywność w stawach oraz znacznie zwiększyć zakres ruchu. Ważne, aby ćwiczenia były wykonywane w odpowiedni sposób, dlatego zawsze należy zgłosić się do fizjoterapeuty po instrukcje. Podczas sesji pokaże, jak wykonywać każde z ćwiczeń, aby nie wyrządzić sobie krzywdy.

ćwiczenia wzmacniające: wzmocnienie mięśni pozwoli odciążyć stawy oraz zapewni im odpowiednią stabilizację

ćwiczenia fitness: poprawią ogólną kondycję ciała, w tym zarówno mięśni jak i stawów. W chorobach reumatycznych najlepsze są m.in. rower i basen.

 

  1. Fizykoterapia, w tym zależnie od zaleceń fizjoterapeuty:

termoterapia: wykorzystywanie w terapii ciepła i zimna (dobieranego zależnie od obecności stanu zapalnego), np. okładów, kąpieli, natrysków itp.

elektroterapia: terapie z użyciem różnego rodzaju prądu np. o niskiej częstotliwości (prądy galwaniczne). Elektroterapia poprawia ukrwienie tkanek, działa rozluźniająco dla mięśni oraz przeciwbólowo.

terapia ultradźwiękowa: niesłyszalne dla ludzkiego ucha dźwięki powodują drgania drobin tworzących nasze tkanki – jest to swojego rodzaju masaż lub inaczej, mikromasaż. W całym procesie tkanki się również ogrzewają. Oba te elementy terapii działają przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, a także zmniejszają napięcie mięśniowe.

 

Jeżeli macie jakieś pytania lub potrzebujecie konsultacji odnośnie treningu lub fizykoterapii w chorobach reumatycznych zapraszam do kontaktu!

Komentarze