Rozciąganie – dlaczego?

Rozciąganie – dlaczego?

wpis w: Blog | 0

Rozciąganie – przed czy po treningu?

Często zapominamy  o niezwykle ważnym elemencie każdego treningu –rozciąganiu!

Nawet jeśli je wykonujemy, poświęcamy jedynie przysłowiowe 5 minut, rozciągając ograniczoną grupę mięśni. Błąd! Prawidłowo powinniśmy przeznaczyć na nie od 15min do 30min, ponieważ rozciąganie przyczynia się do wzrostu naszych mięśni! Wiedzieliście o tym?

Streching przynosi oczywiści dużo więcej korzyści, o których dowiecie się z tego artykułu.

Wiemy już, że rozciąganie, niezależnie od typu treningu powinno być  jego nieodłączną częścią . Pozostaje więc pytanie kiedy należy je wykonać – przed czy po ćwiczeniach?

Podstawowe dwa rodzaje rozciągania to:

*dynamiczne – jest to aktywne rozciąganie z kontrolowanymi ruchami. Ten rodzaj  wykonywany jako część rozgrzewki przyczynia się do poprawy wyników sportowych.

Większość z nas wie, że przed treningiem należy przygotować organizm do ćwiczeń. Niestety są również zapominalscy, którzy ten fundamentalny element pomijają. Jeśli do nich należysz, zmień to jak najszybciej lub pracuj z trenerem personalnym;)

A oto korzyści płynące z dynamicznego rozciągania przed treningiem:

  • Zwiększenie przepływu krwi
  • Zmniejszenie ryzyka kontuzji
  • Poprawa wydajności
  • Zwiększenie zakresu ruchów

*statyczne  – jest najczęściej stosowane . Polega na trzymaniu pozycji przez dłuższą chwilę w celu wydłużenia mięśni.  Wykonujemy je po skończonym treningu.
Jest  to intensywne w odczuciu, ponieważ mamy wrażenie, że nasze mięśnie się wydłużają, czujemy jak się rozluźniają. Co tak naprawdę daje nam ta czynność ?

  • Poprawia elastyczność
  • Zwiększa zakres ruchów
  • Pomaga w uzyskaniu prawidłowej postawy

Podczas rozciągania możemy czuć lekki dyskomfort. Zatrzymanie pozycji  powinno trwać od 30 sekund  do 1 minuty, ale jeśli  jakakolwiek  partia ciała zacznie nas boleć należy przestać je wykonywać, natomiast nie należy mylić bólu z dyskomfortem towarzyszącym strechingowi. Rozciągania statycznego nie powinniśmy  stosować na początku treningu, ponieważ zmniejsza ono wydajność.

Rozciąganie powięzi  przyczynia się do wzrostu mięśni

Czy podczas przygotowywania mięsa zdarzyło Ci się ściągać cienką błonkę z piersi kurczaka? To właśnie była powięź.  Powięź mięśniowa jest warstwą włóknistej tkanki łącznej otaczającej poszczególne mięśnie. Nie rozciągana może ograniczyć ich rozrost.
Streching ukierunkowany na powięź polega na krótkim rozciąganiu mięśni, które właśnie ćwiczymy podczas przerw między seriami. Rozciąganie trenowanego mięśnia wywiera mocny nacisk na powięź mięśniową co w rezultacie ją rozszerza.

Teraz już wiecie czemu rozciąganie powinno być nieodzowną częścią każdego treningu. Nie zapominajcie więc o nim i rośnijcie w siłę!

 

Komentarze