10 sposobów na utrzymanie motywacji w 2016 roku

10 sposobów na utrzymanie motywacji w 2016 roku

wpis w: Blog | 0

 

Jeśli jesteś zdeterminowany aby w 2016 roku zrealizować wszystkie swoje fitnessowe cele, będziesz potrzebował silnej i trwałej motywacji. Bez względu na to jakie masz intencje – schudnąć, przybrać na wadze, zbudować masę mięśniową albo po prostu prowadzić zdrowy tryb życia – na pewno spotka cię wiele trudnych dni.

 

Wtedy będziesz musiał wybrać: czy z uniesioną głową idziesz do przodu, czy odpuszczasz. Niestety większość ludzi wybiera to drugie rozwiązanie. Po zaledwie trzech tygodniach pozytywnych zmian, wielu z nas traci zapał i wraca do starych nawyków. Do wakacji styczniowe postanowienia są najczęściej już tylko odległym wspomnieniem. Nie musisz jednak zasilać tej smutnej statystyki. Dzięki kilku motywacyjnym sztuczkom możesz mieć pewność, że nic nie wybije cię z rytmu. Oto 10 sposobów na utrzymanie motywacji w 2016 roku!

 

  1. Fotografuj swoje postępy!

 

Większość ludzi motywuje się wizualnie. Robiąc raz w tygodniu zdjęcia swoich postępów, będziesz mógł zobaczyć jakie niesamowite zmiany zachodzą w twoim ciele kiedy trzymasz się zdrowej diety i planu ćwiczeń. Patrząc na zdjęcia i widząc swój progres nigdy nie stracisz motywacji aby iść dalej. Poprzez te zdjęcia będziesz mógł zobaczyć jak daleko zaszedłeś, jak bardzo zaangażowanie i konsekwencja pomagają ci w tej pozytywnej zmianie.

 

  1. Ćwicz z trenerem personalnym

 

Jeśli jesteś początkujący, siłownia może być dla ciebie przytłaczająca, a cel trudny do zrealizowania. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ćwiczeń, możesz czuć się zdenerwowany, możesz nie wiedzieć jakie ćwiczenia będą najlepsze dla osiągnięcia założonego celu.

 

Jednym z najlepszych sposobów pokonania lęku debiutanta jest zatrudnienie osobistego trenera. Dobry trener personalny poprowadzi cię w odpowiednim kierunku, pokaże jak wykonywać ćwiczenia i jak dostosować trening do twoich możliwości. Niektórzy trenerzy personalni mogą również pomóc ci ułożyć odpowiedni program żywieniowy, tak aby był uzupełnieniem pracy jaką wykonujesz na siłowni.

 

Trener personalny może być również doskonałym narzędziem motywacyjnym Zapewnić wsparcie emocjonalne, kiedy tego potrzebujesz i pomóc zobaczyć pozytywne zmiany, jeśli sam ich nie dostrzegasz.

 

  1. Trenuj z kumplem

 

Jeśli zawsze chodzisz na siłownię sam, może to dobry moment aby wybrać się tam z kolegą. Nie tylko będziesz miał z kim świętować swój życiowy rekord, ale może też pomóc ci gdy utkniesz przygnieciony zbyt dużym ciężarem, albo dopingować cię w ostatnich minutach intensywnego cardio.

 

Co najważniejsze, wiedza, że twój kumpel czeka na ciebie, sprawi, że dwa razy pomyślisz zanim odpuścisz sobie trening. Mając kogoś, kto trzyma cię w ryzach, łatwiej będzie ci odnaleźć motywację i osiągnąć cel.

 

  1. Trenuj rano

 

To znany fakt, że życie często staje na drodze. Twój napięty harmonogram, obowiązki i codzienne drobne problemy mogą być wystarczającym powodem, abyś trzymał się z dala od treningu. Jeśli to brzmi znajomo, znalezienie najodpowiedniejszej pory na trenowanie będzie pierwszym krokiem do sukcesu.

 

Przeniesienie treningu na wczesne godziny poranne może być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli możesz zrobić to, zanim cokolwiek innego stanie na drodze, nigdy nie będziesz miał pretekstu do pominięcia treningu.

 

Jeśli dostanie się na siłownię w godzinach porannych jest niemożliwe, należy rozważyć wstawanie 30 minut wcześniej i wykonanie szybkiego treningu w domu lub na dworze. 20 minut wystarczy.

 

Poczujesz się świetnie przed wyruszeniem do pracy, wiedząc, że już zrobiłeś coś pozytywnego dla swojego ciała.

 

  1. Wypróbuj nową siłownię

 

Oglądanie tych samych osób, w tym samym czasie i w tym samym miejscu może być wyczerpujące. Dla urozmaicenia odwieź nową siłownię. Spróbuj nowego sprzętu, poznaj nowych ludzi i zobacz jakie inne opcje może ci zapewnić nowe miejsce.

 

  1. Stwórz nową playlistę

 

Zawsze trenujesz z słuchawkami w uszach? Poszukaj jakiejś nowej muzyki. To niesamowite jak niektóre utwory mogą zmotywować i pomóc przejść przez trudny trening. Jeśli zawsze słuchasz tych samych piosenek, możesz zacząć je po prostu ignorować, zamiast czuć się przez nie zmotywowany.

Wróć do swoich starych piosenek, o których z biegiem lat zapomniałeś albo upoluj jakąś nową muzykę, której nigdy nie słuchałeś. Tak czy siak, dobra muzyka w czasie treningu może ci tylko pomóc!

 

  1. Zrób sobie przerwę

 

Jeśli wypróbowałeś kilka z tych motywacyjnych strategii i nadal ciężko ci dotrzeć na siłownię, może po prostu musisz zrobić sobie przerwę! Czasami najlepszym sposobem na odnalezienie motywacji jest dać swojemu organizmowi trochę odpocząć i zregenerować siły.

 

Dając sobie tydzień czasu na regenerację można zmniejszyć zmęczenie i pomóc organizmowi przystosować się do trudnych prób, którym go poddajesz. Odpoczywaj, relaksuj się, i regeneruj, ale nie pozwól aby ten jeden tydzień zamienił się w miesięczną przerwę!

 

  1. Trenuj na dworze

 

To nie jest żart: Czasami w siłowni możemy poczuć się jak w więzieniu. Kiedy cztery ściany i gumowe maty zaczną cię ograniczać – zacznij treningi na zewnątrz! Idź pobiegać wokół swojej okolicy, możesz trafić na najbliższy plac zabaw czy podwórkową siłownię i zrobić trening na powietrzu.

 

Zmiana scenerii i świeże powietrze mogą zwalczyć nudę, a może nawet zainspirują cię do wypróbowania sił w półmaratonie czy triathlonie!

 

  1. Kup sobie nowe ciuchy

 

Co jest bardziej motywujące niż nowe buty albo nowe sportowe ciuchy? Nie ma sensu tracić pieniędzy na sprzęt, którego nigdy nie użyjesz. Podaruj sobie nowe buty, nowy biustonosz sportowy czy pas kulturystyczny, który wpadł ci w oko.

 

Jeśli kupowanie ubrań to nie twoja bajka, kup kilka nowych suplementów. Pyszne białko w proszku lub kreatyna może być tym, czego potrzebujesz, aby poczuć inspirację do treningu!

 

  1. Wypróbuj nowe ćwiczenia

 

Nowe ćwiczenia mogą być jednocześnie zabawne i trudne, więc nie bój się częstej zmiany ćwiczeń w swoim rutynowym treningu. Jeśli na przykład zawsze robisz klasyczne przysiady ze sztangą, wypróbuj przysiady ze sztangą nad głową, albo przysiady z talerzem. Ponadto, jeśli zawsze używasz tego samego sprzętu, zacznij rozglądać się za alternatywnym.

Komentarze