Czas na jogę!

Czas na jogę!

wpis w: Blog | 0

Uważasz, że joga jest dobra tylko dla kobiet? Nic bardziej mylnego! Zajęcia z jogi mogą okazać się najlepszą decyzją jaką kiedykolwiek podjąłeś dla swoich mięśni oraz ogólnego rozwoju fizycznego!

Zastanawiasz się w jaki sposób takie ćwiczenia mogą poprawić Twoją kondycję? W czym tak naprawdę tkwi jej sekret? Przekonaj się sam!

Ten artykuł pokaże Ci, jak wiele możesz zyskać.

Co jest potrzebne aby zacząć?

  • Mata
  • Spodenki, które nie podciągają się podczas ćwiczeń zbyt wysoko
  • Luźny t-shirt
  • Otwarty umysł
  • Pokora oraz gotowość zadawania pytań
  • Dobry nauczyciel

1.Joga zwiększa zakres ruchu

Uważasz, że pojęcie „zakres ruchu” oznacza elastyczność? To nie do końca to samo. Z mojego doświadczenia w pracy wynika, że najczęściej przykurczone są ramiona, mięśnie klatki piersiowej, grupa tylna mięśni kończyny dolnej i pośladki. Mężczyźni nie zdają sobie jednak sprawy, jak wygląda prawidłowy, pełny zakres ruchu tych partii . Im dłużej ćwiczymy niepoprawnie tym bardziej ograniczamy funkcjonalność mięśni. Nie raz widziałeś pewnie tzw. „karka” czyli nic innego jak jeden wielki przykurcz.

Dobrze prowadzone zajęcia jogi opierają się na ćwiczeniach otwierających całe ciało, poprawiających jego elastyczność. Rozluźniają problemowe obszary takie jak zgarbione ramiona czy sztywne biodra.
Jogę można określić bardziej jako „jakość wykonywania ruchów” aniżeli ćwiczenia. Jej zalety z czasem zaczną Cię coraz bardziej zaskakiwać.

2.Joga poprawia oddychanie

Można by pomyśleć, że oddychasz perfekcyjnie. Jednak stanie się to wątpliwe kiedy zobaczysz na czym polega joga. Przekonasz się jak ciężko utrzymać odpowiedni oddech zwłaszcza w trudnych pozycjach.
Gdy tempo zajęć rośnie, spowalniamy oddech zamiast go przyspieszyć. To uczy nas długich, powolnych wydechów, kiedy potrzebujemy ich najbardziej. Nasze płuca rozszerzają swoją pojemność, co pozwala podjąć większą ilość tlenu z mniejszej liczby wdechów.
Poprzez jogę trenujesz swoje ciało, aby efektywnie je dotleniać.To bardzo ważne dla aktywności cardio, treningu siłowego oraz budowania mięśni.

3.Joga wzmacnia stabilizatory

Każdy jogin ma z pewnością w zanadrzu historię o silnym, muskularnym mężczyźnie, który na zajęciach jogi okazywał się słabszy od drobniutkiej kobiety. Dlaczego tak się dzieje? Budując swoją muskulaturę w „tradycyjny” sposób, jego stabilizatory pozostały słabe.
Joga pozwala stać się silniejszym w każdej płaszczyźnie. Zawiera wiele unikalnych pozycji takich jak pies z głową w dole, deska czy wojownik. W zależności od programu zajęć, może również obejmować boczne, skręcające ruchy oraz wiele innych, zwykle nie pojawiających się podczas treningu na siłowi.
Te ruchy zmuszają nasze ciało do pracy w całkiem nowy sposób, wzmacniają mniejsze mięśnie stabilizujące nie obciążając naszych stawów. To wszystko sprawi, że unikniesz kontuzji.

W jaki sposób można włączyć jogę w nasz plan treningowy?

opcja 1

Dzień 1: Trening siłowy
Dzień 2: Joga
Powtarzać tak długo jak to możliwe

opcja 2

Dzień 1: Trening siłowy A
Dzień 2: Trening siłowy B
Dzień 3: Joga / aktywny wypoczynek

opcja 3

Podczas dnia:trening siłowy
Wieczór: Joga

opcja 4

Rano: Joga
Popołudniu: Trening siłowy

(dla bardziej zaawansowanych)

4.Joga Zapewnia aktywny wypoczynek

Jednym z wyzwań zaangażowanego sportowca jest sposób na aktywny dzień odpoczynku. Są dni, w których powinniśmy powstrzymać się od typowych treningów aby umożliwić regenerację naszemu ciału. Jak więc dać mu odpoczynek jednocześnie będąc aktywnym?
Joga jest idealnym rozwiązaniem. Początkowo okaże się znacznie trudniejsza niż się spodziewałeś, ale doskonale wpływa na procesy rewitalizacji.

5.Joga Cię zbalansuje

Po pierwsze, joga wykorzystuje pozycje, które pomogą Ci poprawić równowagę. Stanie na jednej nodze, stanie na rękach czy podpieranie na przedramionach to tylko kilka z nich. Nie ważne jakie ciężary jesteś w stanie podnieść lub ile przysiadów zrobić, joga obnaży Twoje słabości.

Po drugie, joga zachęca Twoje ciało, aby poruszało się w nowych płaszczyznach, poszerzając tym samym jego elastyczność. Te ruchy inne niż tradycyjny trening pomogą Ci się rozwijać na różnych kierunkach.

6.Joga Poprawia ogólny stan zdrowia

Bez wątpienia sport to zdrowie ale ciągłe działanie na pełnych obrotach nie jest wskazane. Prowadzi do różnego rodzaju przeciążeń, a przecież musi być też czas na odpoczynek. Wprowadzenie jogi do naszego życia pozwoli zróżnicować treningi utrzymując ciało w zdrowym ruchu.

Joga nie tylko pomaga czuć się dobrze po ciężkim treningu, ale ma też inne zalety zdrowotne. Bardziej efektywne oddychanie pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zmniejsza reakcję na stres. Pomaga zapobiegać i zmniejszać problemy związane kręgosłupem i stawami obwodowymi a nawet niektórymi problemami neurologicznymi. Jednym słowem pomoże uchronić Cię przed kontuzjami a co za tym idzie rehabilitacją czy fizjoterapią.
Joga nie jest łatwa, dla niektórych może wydawać się w jakimś stopniu nudna, ale zdecydowanie otwiera nowe możliwości dla naszego ciała. Najważniejsze to otwarty umysł i dobry nauczyciel. Zacznij na odpowiednim poziomie a przekonasz się sam.

Komentarze