Cukrzyca typu 2 alias cichy zabójca

Cukrzyca typu 2 alias cichy zabójca

wpis w: Blog | 0

Jedna czwarta Polaków chorujących na cukrzycę nawet nie wie o swojej chorobie. To pół miliona osób nieświadomych, że wprowadzając odpowiednią dietę i dbając o aktywność fizyczną, może ograniczyć negatywne skutki jednej z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych!

Na samym początku muszę przyznać, że mam problem z określeniem “choroby cywilizacyjne”. Zdaje się ono zdejmować z nas odpowiedzialność za nasze zdrowie, bo – jak powiedziałby klasyk: “sorry, taki mamy klimat”. Fakt, postęp technologiczny oraz zanieczyszczenie powietrza mają decydujący wpływ na nasze zdrowie, a czynniki takie jak siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta czy używki sprzyjają rozwojowi tych chorób. Z tym się sprzeczać nie mogę i nie chcę. Jednak chciałbym, żebyśmy wiedzieli również, że to właśnie MY mamy największy wpływ na nasze zdrowie i nikt inny nie zrobi dla nas więcej dobrego niż MY sami.

Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób. Co więcej, prognozy przewidują, że w najbliższych 15 – 20 latach ta liczba się podwoi. Dlaczego właśnie cukrzyca jest tak niebezpieczna? Ponieważ często rozwija się bezobjawowo i trudno zaobserwować początek tej choroby. Ponieważ bardzo często wykrywana jest za późno – dopiero w momencie, gdy pojawiają się już poważne powikłania.

Czym jest cukrzyca?

To przewlekła choroba metaboliczna, spowodowana niewłaściwym działaniem insuliny lub jej całkowitym brakiem w organizmie. Jej nieodpowiednia ilość prowadzi do hiperglikemii, to z kolei do uszkodzenia nerek, wzroku, nerwów, naczyń krwionośnych.

Skąd się bierze cukrzyca?

Cukrzyca jest ściśle związana z rozwojem cywilizacyjnym, trybem życia i dietą. Według danych Ministerstwa Zdrowia, nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny jej występowania.

Dlaczego o tym piszę?

Ponieważ możemy z cukrzycą wygrać. Badania dowodzą, że zmieniając swój tryb życia, można zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 o ponad połowę. A pozbywając się tylko 5% zbędnych kilogramów, można zmniejszyć ryzyko tej choroby o 80%, a nawet całkowicie je wyeliminować.

Recepta?

Zacznijmy od profilaktycznego sprawdzenia stężenia cukru we krwi. Jednocześnie zadbajmy o odpowiednią wagę. Nawet drobna zmiana może być ratunkiem dla naszego zdrowia. Podobnie z dietą – włączmy do niej produkty pełnoziarniste oraz błonnik, a ograniczmy mięso i tłuszcze.

Łapcie kilka wskazówek:

  • Aktywność fizyczna to podstawa. Nie musi to być codzienny wycisk na siłowni – nawet szybki spacer pomoże Ci w walce z chorobą. Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne, nawet 2,5 godziny ćwiczeń fizycznych TYGODNIOWO może wystarczyć!
  • Cukrzycy często towarzyszy nadciśnienie, dlatego świetną dyscyplinami dla cukrzyków będą: bieganie, pływanie, marsze czy rower. Przy stwierdzonym nadciśnieniu unikaj z kolei sportów takich jak podnoszenie ciężarów czy walki związane z rywalizacją, które znacznie podnoszą ciśnienie. Czasem po prostu lepiej zdecydować się na rekreacyjny trening. Pamiętajmy jednak, że w kontrolowanej formie cukrzyca nie ogranicza naszych możliwości sportowych – równie dobrze możemy trenować sporty wyczynowe.
  • Jedz mądrze. Wielu cukrzyków zdecydowanie ogranicza mięso w diecie lub nawet decyduje się na wegetarianizm lub weganizm. Nie musisz tak drastycznie zmieniać diety, ogranicz jednak spożywanie mięsa. Zadbaj o odpowiednią ilość błonnika, a wybierając produkty zbożowe sięgaj po te nieprzetworzone.
  • Unikaj słodzonych napojów (np. soków owocowych) i słodyczy.

I pamiętajcie, 25% cukrzyków nawet nie wie o swojej chorobie, dlatego często nazywana jest „cichym zabójcą”. Dlatego warto mówić o tym problemie i uświadamiać. Pamiętajcie – nawet mała zmiana może zrobić wielką różnicę dla Waszego zdrowia!

Więcej o temacie znajdziecie w linku:

https://www.youtube.com/watch?v=ThxWdkYJHqA&feature=youtu.be

 

Żródło:

http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/choroby-cywilizacyjne/

Komentarze