Jak ćwiczenia łagodzą stres?

Jak ćwiczenia łagodzą stres?

wpis w: Blog | 0

Jak ćwiczenia łagodzą stres?

Codzienna gonitwa za pracą, pieniędzmi, terminami? W dzisiejszych czasach to bardzo powszechne zjawisko. Dopada nas zmęczenie nadmiarem obowiązków, często po powrocie do domu nie mamy już siły na jakiekolwiek zajęcia zapominając o sobie. Żyjemy w biegu i stresie.

Jego objawami mogą być bóle głowy, problemy żołądkowe, drażliwość i melancholia. Brzmi znajomo?

Czas nauczyć się rozładowywać napięcie!

Na szczęście istnieje proste antidotum na codzienny stres. Nie tylko jest ono całkowicie naturalne i skuteczne, ale dodatkowo można je zażyć  praktycznie wszędzie. Tak, mowa o ćwiczeniach!

Jak pokazują liczne badania aktywność fizyczna skutecznie leczy stres, depresję, niepokój, a nawet przeziębienie. To jeden z najlepszych a zarazem uniwersalny środek na poprawę Twojego samopoczucia.

Oto dlaczego ćwiczenia  pomagają  Ci się odstresować:

  1. Poziom Twoich endorfin wzrasta

Endorfiny czyli powszechnie znane „hormony szczęścia” tłumią  odczuwanie bólu, stresu czy odrętwienia. Wydzielane są  właśnie podczas ćwiczeń a regularna aktywność utrzymuje je na wyższym poziomie każdego dnia.

  1. Walcz albo uciekaj

To naturalna reakcja każdego z nas w stresujących sytuacjach. Mimo, że używamy tego wyrażenia w przenośni w naszym organizmie wytwarza się wtedy wiele reakcji chemicznych, które są odczuwalne jeszcze długo po feralnym zdarzeniu. Aby pozbyć się tego uczucia idź pobiegać, wsiądź na rower, podnoś ciężary a tą „złą energię” zamienisz na zbawienny relaks.

  1. Trzymaj rytm

Niektóre ćwiczenia takie jak jazda na rowerze czy bieganie wprowadzają nasz organizm w pewien rytm. Powtarzane ruchy pomagają się skupić i oczyszczają umysł.

  1. Ćwiczenia grupowe

Trening z trenerem personalnym, zajęcia fitness czy przebywanie na siłowi z innymi ludźmi sprawia, że nie czujemy się sami – być może te osoby również w taki sposób walczą ze stresem a my podświadomie wyczuwamy tę więź.

  1. Śpij spokojnie

Ile razy próbowałeś zasnąć ale natłok myśli na to nie pozwalał? Jesteś zmęczony ale stresujesz się ważnym wydarzeniem następnego dnia i nocka z głowy? Ćwiczenia w ciągu dnia sprawiają, że fizycznie się męczysz co ułatwia zasypianie. Po dobrym treningu nie masz już sił na nocne rozmyślania;)

  1. Planuj

Stres może powodować dezorganizację w pracy czy też w domu. Planowanie wizyt na siłowni czy wcześniejsze ustalanie kiedy ćwiczysz pomoże Ci przywrócić prawidłowy rytm dnia i być może przeniesie tę umiejętność na pozostałe dziedziny życia. Ustalaj sobie tygodniowe cele i realizuj je trzymając się ułożonego planu zadań.

Dodatkowo aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na Twój wygląd. Z pewnością pomoże w odchudzaniu i poprawie jędrności ciała zdecydowanie podnosząc tym samym zadowolenie z samego siebie.

Jeśli nie posiadasz wiedzy na temat doboru odpowiednich dla siebie ćwiczeń czy też jesteś nowicjuszem  w tej sferze skorzystaj z pomocy trenera personalnego, który nie tylko pokaże Ci jak ćwiczyć ale uświadomi Ci potrzeby Twojego ciała. Jeśli zaś masz problemy zdrowotne i boisz się zacząć trenować w obawie o pogorszenie swojego stanu zdrowia podejmij współpracę z fizjoterapeutą, który Cię poprowadzi i dobierze specjalny plan treningowy.

A więc no stress i do dzieła!:)

 

Komentarze