Jak rozpoznać przetrenowanie?

Jak rozpoznać przetrenowanie?

wpis w: Blog | 0

 

Przetrenowanie organizmu może położyć kres twoim treningom. Naucz się rozpoznać jego sygnały.

 

Przetrenowanie może doprowadzić do natychmiastowego przerwania całego twojego programu treningowego. Kiedy ćwiczysz, to bardzo ważne, żeby przekraczać kolejne bariery. W końcu trenując cały czas z taką samą intensywnością każdego dnia, nigdy się nie rozwiniesz. Aby stymulować rozwój mięśni, organizm potrzebuje nieco przeciążenia – stresu. Jest to znane jako zasada przeciążenia i w tym wypadku ból (do pewnego stopnia) oraz uszkodzenia tkanki mięśniowej są normalne. Żeby zregenerować te mięśnie, zarówno twoje ciało jak i umysł potrzebują odpoczynku. Jeśli sobie na to nie pozwalasz, podejmujesz ryzyko przetrenowania, które może prowadzić do choroby, uszkodzenia ciała i ostatecznie zmniejszenia wydajności.

 

Przetrenowanie nie jest dobre, a co gorsza jest bardzo trudne do wykrycia – wielu sportowców najwyższej klasy cierpi z powodu przetrenowania nawet mając do dyspozycji pomoc profesjonalnych personalnych trenerów, programów szkoleniowych i planów diety. A zwykli śmiertelnicy nie mają szans. Jak zatem uniknąć przetrenowania?

 

Przetrenowania występuje wtedy, gdy nie jest zachowana równowaga między stresem i regeneracją. Kiedy mówię o stresie, mam na myśli zarówno obciążenie treningowe, jak i wszystkie inne stresory dla organizmu (rodzina, pieniądze,, praca itp.) Konsekwentne przeciążanie organizmu i nie dopuszczanie do odpowiedniej regeneracji i odpoczynku doprowadzi do przetrenowania.

 

Sygnały przetrenowania

 

Rozpoznanie tych objawów może pomóc zapobiec wystąpieniu przetrenowania. Zupełnie normalne jest pojawienie się 2-3 z tych objawów podczas intensywnego trenowania. Jeśli tak jest, nie martw się. Ale jeśli jest ich więcej niż kilka, są duże szanse, że jesteś przetrenowany.

 

– Brak energii

– Ból mięśni

– Ból stawów

– Trudności w zasypianiu

– Zmniejszenie apetytu

– Brak entuzjazmu

– Bóle głowy

– Zmniejszenie libido

– Spadek wydajności

– Drażliwość

– Zwiększona częstotliwość występowania urazów

 

Jak leczyć przetrenowanie?

 

Musisz odpocząć. Co, kiedy się o tym pomyśli, na zdrowy rozum jest całkiem logiczne. Ale chodzi też o coś więcej niż tylko przerwę od siłowni. Należy się upewnić, że jesteś wystarczająco nawodniony, jeść dużo zdrowej żywności, korzystać regularnie i często z masaży. Kiedy nastąpi poprawa i objawy przetrenowania ustąpią, możesz powoli wrócić do lekkich treningów, monitorując jednocześnie kondycję organizmu.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć – pamiętaj o profilaktyce!

 

Tak jak ze wszystkim, zapobieganie jest najlepszym tropem. Znając sygnały i symptomy przetrenowania możesz całkowicie zminimalizować szanse na stanie się jego ofiarą. Przetrenowanie nie pojawia się nagle – skrada się przez dłuższy czas, a kiedy cię dopadnie, bardzo trudno się go pozbyć. Długa przerwa w treningach spowodowana przetrenowaniem, może mieć ogromny wpływ na twoje plany i cele z nimi związane.

 

 

Komentarze